Co to jest TEKTURA?
Głównym surowcem używanym do produkcji tektury jest papier. Stosuje się mieszankę masy makulaturowej oraz masy celulozowej.
Tektura falista składa się z jednej lub wielu warstw pofalowanego papieru sklejonych naprzemiennie z jedną lub wieloma warstwami papieru – pokrycia. Do klejenia poszczególnych warstw tektury stosuje się kleje skrobiowe. Ich główne składniki to skrobia pozyskiwana np. z kukurydzy czy pszenicy, soda kaustyczna i boraks. Zaletą klejów stosowanych w tekturach falistych jest możliwość biodegradacji i pochodzenie z odnawialnych źródeł.
Jakie tektury faliste stosujemy?
Tektura trójwarstwowa – składa się z trzech warstw. Jedna warstwa pofalowanego papieru wklejona jest między dwie warstwy pokrycia
tu rysunek
Tektura pięciowarstwowa - składa się z pięciu warstw. Dwie warstwy pofalowanego papieru wklejone są między trzy warstwy pokrycia
tu rysunek
Jakie profile fal stosujemy?
Profil fali jest charakterystycznym wskaźnikiem tektury falistej. Powstaje w zależności od rodzaju wałów ryflowanych użytych przy procesie produkcji.
Najczęściej stosowane przez nas profile fal tektur 3- warstwowych to:
B – tektura ma grubość 3 mm
C – tektura ma grubość 4 mm
E – tektura ma grubość 2 mm
oraz ich połączenie przy tekturach 5– warstwowych
BC – tektura ma grubość 7 mm
EB – tektura ma grubość 5 mm
Główne parametry tektury falistej
gramatura – jest to masa arkusza tektury falistej o polu powierzchni równym 1m2. Podawana w g/m2. Jest to jedna z podstawowych wielkości charakteryzujących tekturę. Zakres tolerancji gramatury wynosi do 4%.
ECT - odporność na zgniatanie krawędziowe – to jedna z najważniejszych cech tektury. Wyrażana jest w [kN/m]. Zakres tolerancji wynosi do 10%.
Hanex Opakowania
UL. ZARUSINKI 121 32-447 SIEPRAW
HANEXOPAKOWANIA © 2023
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave